20.4 C
تهران
یکشنبه, ۲. اردیبهشت , ۱۴۰۳

سال ۱۴۰۳، سال آناهیتا، ایزد بانوی ایرانی

آناهیتا

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد

سال ۱۴۰۳ خورشیدی

سال ۱۴۰۳، سال آناهیتا، ایزد بانوی ایرانی

بنیاد میراث پاسارگاد به‌رسم هرساله‌ی خود، امسال نیز، در آستانه‌ی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عید و جشن ایرانیان، نامی را برای سالی که از راه می‌رسد انتخاب و پیشنهاد می‌کند.

این انتخاب، چون همیشه، در چارچوب نگاهداری و نگاهبانی از میراث‌های فرهنگی و تاریخی، و به‌پاس ارزش‌های کم‌نظیر این ثروت‌های ملی و جهانی ما بوده است. میراث‌هایی که گاه به دلیل بی‌توجهی و نادانی در سایه مانده و گاه افزون بر آن، چون چند دهه‌ی گذشته، به دلیل تبعیض‌های فرهنگی و ایران ستیزی در خطر ویرانی و یا نابودی قرارگرفته‌اند.

یکی از این میراث‌ها شخصیت‌ها و یا اسطوره‌ها و نمادهایی بوده‌اند که به دلیل استثنایی بودن در حوزه‌های علمی، ادبی و فرهنگی دهش‌های مهمی به تاریخ سرزمین ما و به جوامع بشری داشته‌اند و می‌توانند در «فهرست میراث ملی یا حافظه جهانی یونسکو» نیز قرار گیرند.

شکوه میرزادگی
شکوه میرزادگی

بر همین اساس امسال بنیاد میراث پاسارگاد، در آستانه سال ۱۴۰۳ خورشیدی سال نو را سال «آناهیتا ایزد بانوی ایرانی» می‌نامد تا علاوه بر آشنایی بیشتر ایرانیان با این نماد اسطوره‌ای، نظر فرهنگ دوستان ایران و جهان را به ویرانی‌های عمدی و غیرعمدی چند سال اخیر معابد و آتشکده‌های آناهیتا جلب کند.

آناهیتا ایزد بانویی‌ست که در اسطوره‌های ایرانی و غیر ایرانی به‌عنوان زنی شناخته می‌شود که نماد قدرت، پاکیزگی و نگاهبانی از آب‌ها و باران‌هاست، ایزد بانویی که درعین‌حال نماد یک دوره فرهنگی درخشان در تاریخ ایران‌زمین بوده است. بانویی که هم خدای خرد «اهورامزدا» و «زرتشت، دانای بزرگ» او را ستایش می‌کردند و هم مردمان ایران (مرد و زن) در چنان جایگاهی بودند که برایشان حتی خدایی زنان قابل‌درک بود.

به‌این‌ترتیب بنیاد میراث پاسارگاد با نام‌گذاری سال ۱۴۰۳ ایرانی به نام آناهیتا، همه‌ی فرهنگ دوستان را به یاری می‌طلبد تا بتوانیم با توسل به قوانین بین‌المللی حفظ آثار تاریخی، از ادامه ویرانی‌های عمدی معابد و آتشکده‌های آناهیتا جلوگیری کنیم.

بیایید نوروز زیبای جهانی و سال نوی ایرانی‌مان را امسال با نام بانویی آغاز کنیم که در بخش بزرگی از فرهنگ و تاریخمان، نماد خورشید بود و نماد ایزدی که به آب‌ها فرمان می‌داد تا زشتی‌ها و آلودگی‌ها را از سرزمینمان پاک کنند.

نوروز زیبا و سال نوی ایرانی بر همگان خجسته باد

شکوه میرزادگی

اسفند ۱۴۰۲-۸ مارچ ۲۰۲۴

پست‌های مرتبط

بیشترین خوشبختی‌ها برای بیشترین مردم

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر