23.9 C
تهران
جمعه, ۲۵. خرداد , ۱۴۰۳

برخوردهای هیستریک و آدرس انحرافی در مبارزات سیاسی

برخوردهای هیستریک

با گذشت چهار دهه از حاکمیت ضد ملی و غیر دمکراتیک جمهوری اسلامی و در شرایطی که جنبش ملی و مدنی ایران دوران سرنوشت‌سازی را از سر می‌گذراند، بخشی از انرژی مدافعان آزادی و دموکراسی برای ایران جهت مقابله با افراد و رفتارهایی به هدر می‌رود که نه‌تنها نقشی در مبارزه علیه رژیم فاشیست مذهبی حاکم بر کشور ندارند بلکه به نظر می‌رسد بیشتر علیه این مبارزه فعالیت می‌کنند!

تردیدی نیست که محور اساسی و پایه اصلی مبارزه، رهایی وطن و آزادی همه ایرانیان از سلطه حکومت دینی است. به وجود آمدن اتحادها و ائتلاف‌ها، برگزاری تجمعات مردمی‌ و مدنی، کارزارها و همراهی‌های مبارزاتی که هر بار میان بخشی از اپوزیسیون به وجود می‌آید، تنها زمانی حقانیت دارد که حول محور وطن‌پرستی و در راستای مقابله جدی و همه‌جانبه باجمهوری اسلامی و انواع ترفندهای آن باشد.

بر هر فعال سیاسی و مخالف جمهوری اسلامی روشن است که رسیدن به اهداف و آرمان‌های دمکراتیک و ملی، از اندیشه، فرهنگ و رفتار دمکراتیک می‌گذرد؛ رفتاری که با رکن اصیل مدارا و رواداری خردمندانه و دوری از تخریب و بایکوت رقبای سیاسی و دیگر مبارزان می‌گذرد؛ شکی نیست که تخریب مخالفان و شخصیت‌هایی که عمری را در مبارزه علیه جمهوری اسلامی گذرانده و با ثبات قدم در راه رساندن ایران و ایرانی به دمکراسی مبارزه می‌کنند، از مواردی به شمار می‌رود که مصداق بارز برخورد هیستریک (عصبی و کینه‌توزانه) و تبلیغ یک آدرس کاملاً انحرافی است.

دکتر نادر زاهدی
دکتر نادر زاهدی

یکی از این موارد را در برخوردهای زشت و کینه‌توزانه در روزهای اخیر علیه شاهزاده رضا پهلوی شاهد بوده‌ایم؛ با توجه به حساسیت شرایط فعلی رژیم از سویی و اپوزیسیون از سوی دیگر و فعالیتی که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم در بدنه اپوزیسیون انجام می‌دهد، تهدید شاهزاده به ترور، تخریب ایده‌ها و اهداف مبارزاتی و تحریف فعالیت‌های سیاسی ایشان، درواقع آدرس انحرافی از مسیر اصولی مبارزه علیه جمهوری اسلامی است؛ برخوردهایی که هیچ نشانی از مخالفت و مبارزه با جمهوری اسلامی نداشته و بیشتر به دلسردی و فضای ناامنی دامن می‌زنند.

با مروری بر فعالیت‌های چندین ساله شاهزاده رضا پهلوی از روزی که به سوگند وفاداری و اجرای قانون اساسی مشروطیت عمل کرد و اصول و اهداف مبارزاتی خویش را در بیانیه ۱۴ ماده‌ای اعلام نمود، بر هر فعال و شاهد بی‌غرض و وطن‌دوستی روشن است. فعالیت‌های سیاسی شاهزاده همواره در راستای انسجام مبارزه علیه جمهوری اسلامی و رهایی وطن از فاشیسم مذهبی بوده است؛ طرفه آنکه تا کنون از ایشان هیچ موردی، چه جزیی و چه کلی دیده و شنیده نشده که علیه مخالفی از مخالفان جمهوری اسلامی موضع گرفته باشد. حتی در مواردی با توجه به تفاوت اندیشه و رفتار سیاسی، ایشان همراه و همسو با دیگر مخالفان جمهوری اسلامی که علیه پهلوی‌ها هستند نیز مبادرت به فعالیت و تبلیغ و سخنرانی و انتشار بیانیه کرده است.

رفتار شاهزاده رضا پهلوی در طول چهار دهه‌ای که زندگی خود را صرف مقابله و مبارزه و گذار از جمهوری اسلامی نموده است، معطوف به ایجاد دولتی دمکراتیک- حقوقی و ملی در ایران بوده و هر اقدام جزیی و یا فعالیت کلی که از سوی دیگر مخالفان علیه جمهوری اسلامی با همین هدف و در همین جهت انجام‌گرفته، مورد پشتیبانی و همراهی ایشان قرارگرفته است. اکنون در شرایط حساس و سرنوشت‌ساز فعلی که شاهزاده به‌عنوان ثابت‌قدم‌ترین مخالف جمهوری اسلامی و مدافع آزادی و دموکراسی برای ایران، فعالیت‌های ایران‌گرایانه خویش را گسترش بخشیده و در عرصه‌های دیپلماتیک- تبلیغی و رسانه‌ای حضوری دائمی‌ و ثمربخش دارد، عده‌ای با اغراض شخصی و بدون توجه به وضعیت کشور، بر طبل تخریب و توهین و تهدید شاهزاده می‌کوبند؛ اقداماتی که عده‌ای به‌طور سازمان‌یافته علیه شاهزاده انجام داده و حتی با وقاحت ایدئولوژیک ترور وی را در دستور کار خود اعلام می‌کنند، خواسته یا ناخواسته در همراهی با دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم بوده و در عمل به شکاف میان مخالفان و تبلیغ آدرس انحرافی، یعنی مبارزه با شاهزاده و خاندان پهلوی بجای مبارزه با جمهوری اسلامی، دامن می‌زند و در خدمت همان «جهاد تبیین» است که خامنه‌ای آن را به طرفداران حکومت اسلامی علیه پهلوی‌ها توصیه کرده.

همان‌طور که پیش‌ازاین و به‌دفعات و در مقاطع مختلف نوشته و بیان کرده‌ام، مبارزه اصلی و محوری اپوزیسیون دموکراسی خواه با جمهوری اسلامی است و طرح مسائل انحرافی و حاشیه‌ای و ایجاد موضوعات فرعی و نالازم، سنگ انداختن در مسیر رسیدن به دمکراسی در ایران و گذار از جمهوری اسلامی بوده و با توجه به حساسیت زمان و تقویت روحیه و اعمال مخالفان داخل ایران، نشانه‌ای از همراهی و همسویی با عوامل حکومت اسلامی در ایجاد رخنه در اپوزیسیون و خریدن زمان برای حاکمیت ضد ملی و غیر دمکراتیک دارد.

 

شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

پست‌های مرتبط

بیشترین خوشبختی‌ها برای بیشترین مردم

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر