7.8 C
تهران
پنجشنبه, ۹. آذر , ۱۴۰۲

سینما و هنر چه نقشی در انقلاب ایران دارد؟

جشنواره فیلم برلین

نشست «زن، زندگی، آزادی» در حاشیه «برلیناله» برگزار می‌شود.

 

در حاشیه جشنواره فیلم برلین نشستی با عنوان جلوه «زن، زندگی، آزادی» برگزار می‌شود که طبق اعلام وب‌سایت جشنواره شماری از تصمیم‌گیرندگان سیاسی آلمان نیز در آن حضور خواهند شد.

محور این پنل با عنوان جلوه «زن، زندگی، آزادی» که روز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) برگزار خواهد شد بررسی نقش سینما و هنر در انقلاب ایران است.

برگزارکنندگان این پنل می‌گویند در دوران کشاکش انقلابی، به نظر می‌رسد هنر و فرهنگ توجیه خود را از دست می‌دهند. آن‌قدر احساسات غلبه می‌کند که فیلم‌ و سینما در مرتبه دوم قرار می‌گیرد. هنرمندان متعددی در ایران و خارج کشور از انقلاب «زن، زندگی، آزادی» در ایران حمایت می‌کنند و بسیاری بهای سنگین می‌پردازند چراکه رژیم آن‌ها را بی‌رحمانه تحت پیگرد قرار می‌دهد. هنر باید به این موضوع واکنش نشان دهد. قرار است در این پنل فیلم‌سازانی از ایران و افغانستان با شماری از تصمیم‌گیرندگان سیاسی پشت یک میز بنشینند و بررسی کنند که «فیلم و هنر چه نقشی در انقلاب ایران دارد؟»

پیش‌ازاین مدیران جشنواره برلین با محکوم کردن «جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین» همبستگی خود را با مردم ایران که علیه «یک رژیم خشن و غیر دموکرات» مبارزه می‌کنند اعلام کرده بودند. کیهان لندن پیش‌تر در گزارشی که یکم بهمن‌ماه منتشر شد خبر داد که این جشنواره که از ۲۷ بهمن تا ۷ اسفند در پایتخت آلمان برگزار می‌شود، در بیانیه‌ای اعلام کرده به نمایندگان بخش حکومتی سینمای جمهوری اسلامی اجازه حضور نخواهد داد.

کیهان لندن نوشت، این تصمیم مدیریت جشنواره برلین در نوع خود تقریباً بی‌سابقه است و حکایت از انزوای روزافزون جمهوری اسلامی در جهان ازجمله در دنیای فرهنگ و هنر دارد؛ بنابراین تصمیم، فیلم‌هایی که با سرمایه‌ نهادهایی چون «بنیاد فارابی»، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی، «مرکز گسترش سینمای تجربی»، «سازمان سینمایی اوج»، «مؤسسه سوره»، حوزه هنری «سازمان تبلیغات اسلامی» و هر موسسه دیگر وابسته به دولت جمهوری اسلامی تولیدشده باشند نخواهند توانست در برلیناله آینده شرکت کنند.

پیش‌ازاین کارلو چاتریان کارگردان هنری و مدیر جشنواره برلین گفته بود «معیار گزینش فیلم‌ها برای رقابت در هفتاد و سومین دوره از این جشنواره نه مضمون ملودرام آن‌ها بلکه تأثیری است که بر زندگی ما می‌گذارند.»

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی در واکنش به تصمیم جشنواره فیلم برلین مبنی بر عدم اجازه حضور نمایندگان بخش حکومتی سینمای ایران گفته بود: «جشنواره‌ها با موضوعات فرهنگی و هنری سیاسی برخورد می‌کنند. ادعای‌شان این است که مسائل فرهنگی باید فرهنگی باشند اما در عمل مشاهده می‌کنیم سیاسی‌ترین اتفاقات رخ می‌دهد.»

 

کیهان
کیهان

 

پست‌های مرتبط

بیشترین خوشبختی‌ها برای بیشترین مردم

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر