15.7 C
تهران
سه شنبه, ۲۸. فروردین , ۱۴۰۳

کیهانِ اونا و کیهانِ ما

دکتر مصطفی مصباح‌زاده

در خردادماه مؤسسه کیهان در ایران ۸۰ ساله و کیهان لندن در تبعید ۳۸ ساله می‌شود. مؤسسه‌ای که سرنوشت دوگانه‌اش یادآور افسانه‌ی «زُروان» یا «ایزد زمان» و دو فرزندش است.

درحالی‌که دکتر مصطفی مصباح‌زاده با مؤسسه کیهان یکی از روزنامه‌های حرفه‌ای و معتبر دوران خود را در خرداد ۱۳۲۱ بنیان گذاشت، پس از انقلاب ارتجاعی ۵۷، زمانی که چرخ زمانه علیه ایران و ایرانیان می‌گشت، از دو فرزند آن «زمان» یکی در تهران با غصب مؤسسه‌اش، زهدان تاریخ را درید و به دنیا آمد و دیگری با تأخیر در خرداد ۱۳۶۳ در لندن پا به جهان گذاشت.

هراندازه کیهانِ تهران در طول چهار دهه فعالیت با پشتوانه‌ی مالی و تبلیغاتی حکومت اسلامی از مردم فاصله گرفت و به یک ارگان سیاسی- امنیتی و وابسته به قدرت خمینی و خامنه‌ای تبدیل شد، به همان اندازه خوانندگان خود را از دست داد به‌طوری‌که رکورددار پایین‌ترین تیراژ در تاریخ مطبوعات ایران شد. بر اساس گزارشی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امرداد ۹۷ منتشر کرد، تیراژ کیهان تهران فقط ۴۷۰۰ نسخه بود و یک سال بعد در گزارش دیگری فقط ۳۵۰۰ نسخه اعلام شد! آن‌هم درحالی‌که این ارگان تبلیغاتی حکومت مشکل ارز و کمبود کاغذ ندارد!

الاهه بقراط
الاهه بقراط

در آن‌سوی جهان و در تبعید اما کیهان لندن سی سال، هر هفته، در بیش از پنجاه کشور جهان توزیع می‌شد. در آن دوران معروف بود کسانی هم که مدعی هستند «کیهان سلطنت‌طلب» را نمی‌خوانند، یواشکی آن را دنبال می‌کنند و البته این واقعیت بود زیرا همین مدعیان نیز با ارسال مطالبی به آنچه در کیهان لندن منتشر می‌شد، واکنش نشان می‌دادند!

بعدها که اینترنت آمد، طبیعتاً کیهان تبعیدی در لندن امکان تداوم به‌صورت چاپی نداشت آن‌هم درحالی‌که جمهوری اسلامی مرتب صاحبان کسب‌وکار را که بخشی از صفحات کیهان به آگهی‌های آن‌ها اختصاص داشت، تهدید می‌کرد. روندی که با دولت رفسنجانی شروع شد و در دوران خاتمی همراه با پروژه اصلاحات و رفت‌وآمد و معامله با جمهوری اسلامی شدت گرفت.

کیهان لندن اما باوجود ذوق‌زدگی کسانی که از توقف انتشار چاپی آن خوشحال شده بودند نه‌تنها ماند بلکه همچنان یکی از معتبرترین رسانه‌های تحلیلی نه صرفاً «فارسی‌زبان» بلکه ایرانی‌ست که بازتاب روشنگری‌ها و پایداری آزادی‌خواهانه‌ی آن علیه جمهوری اسلامی از زبان مردم و شعارهای آن‌ها شنیده می‌شود. کیهانِ جوانی که با پیشینه‌ی هشتادساله اطمینان دارد کیهانِ آن‌ها در تهران می‌رود و کیهانِ ما، کیهانِ شما، نه در لندن بلکه در ایران و برای ایران ماندگار خواهد بود. کیهانی که شبانه‌روز با شما و برای شماست و هر هفته نیز مجموعه‌ای ارزشمند در اختیار شما می‌نهد و این بار به مناسبت هشتادمین سال تولدش، در شکل و شمایلی تازه…

کیهان لندن شماره ۳۶۵

 

پست‌های مرتبط

بیشترین خوشبختی‌ها برای بیشترین مردم

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر