26.7 C
تهران
یکشنبه, ۲۷. خرداد , ۱۴۰۳

روزنامه نگار ایرانی نامزد جایزۀ «شهامت» برای زنان روزنامه‌نگار

الاهه بقراط

الاهه بقراط، روزنامه نگار ایرانی، به عنوان نامزد امسال جایزۀ شهامت در روزنامه‌نگاری معرفی شد. این جایزه را بنیاد بین‌المللی رسانه‌ای زنان International Women’s Media Foundation-IVMF برای تشویق و حمایت از زنان روزنامه‌‌نگار در سراسر جهان اعطا می‌کند.

نخستین جایزۀ «شهامت در روزنامه‌نگاری» در سال ۱۹۹۰ اعطا شد و امسال مراسم ویژه‌ای به‌ مناسبت بیست و پنجمین سال بنیاد در هنگام اعلام برندۀ جایزه برگذار خواهد شد.

در ۲۵ سال گذشته، بنیاد از ۱۰۳ زن روزنامه‌نگار از ۵۳ کشور تجلیل کرده است. در میان برندگان پیشین جایزۀ «شهامت» می‌توان از کریستیان امانپور روزنامه‌نگار ایرانی بریتانیایی تلویزیون‌های آمریکا، عصما القول از فلسطین، می‌چی‌دیاک از لبنان و نور کِلزه از سوریه یاد کرد. بنیاد هم‌چنین جوایز ویژه‌ای به روزنامه‌نگاران زن پر تجربه مانند باربارا والترز از آمریکا و کیت‌عیدی از بریتانیا و پتا تورنی‌کرافت از زیمبابوه اعطا کرده است.

نام برندگان جوایز امسال، در اکتبر آینده طی مراسمی در نیویورک و لس‌آنجلس اعلام خواهد شد.

در میان معرفی‌کنندگان الاهه بقراط به‌عنوان نامزد جایزۀ «شهامت» ۲۰۱۵، اسامی روزنامه‌نگارانی مانند رزمری بایتر (معاون سردبیر تایمز)، مها تحصیل (روزنامه‌نگار سعودی)، نادیا هونی از لیبی و امیر طاهری (روزنامه‌نگار ایرانی) دیده می‌شوند.

در معرفی‌نامۀ نامزدی خانم بقراط آمده است که ایشان با سابقۀ ۲۰ سال روزنامه‌نگاری یکی از برجسته‌ترین زنان روزنامه‌نگار ایرانی به‌شمار می‌آید. الاهه بقراط یک رزمندۀ خستگی‌ناپذیر برای حقوق بشر، دمکراسی و تعدد و تنوع افکار در ایران است و مقالات او که هم در هفته‌نامۀ کیهان لندن و هم در بسیاری سایت‌های فارسی‌زبان منتشر می‌شود، خوانندگان بسیاری را به خود جلب کرده است.

الاهه بقراط در حال حاضر سردبیر کیهان لندن است و ستون‌های خود را در سایتِ آن منتشر می‌کند. معرفی‌کنندگان الاهه بقراط ترجمۀ یکی از مقالات اخیر او را ضمیمۀ معرفی‌نامه کرده‌اند.

پست‌های مرتبط

بیشترین خوشبختی‌ها برای بیشترین مردم

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر