26.7 C
تهران
شنبه, ۲۶. خرداد , ۱۴۰۳

جمهوری اسلامی؛ اتهام؟ جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت!

شاهزاده رضا پهلوی

اگرچه هر فاجعه‌‌ی تصورناپذیری طی ۴۳ جمهوری اسلامی در ایران اتفاق افتاده اما نتایج و پیامدهای این فجایع را حتا اگر سال‌ها طول بکشد می‌توان تصور کرد زیرا در رژیم‌های مشابه پیشینه دارد.

خبر ساقط کردن موشکی پرواز ۷۵۲ در سحرگاه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که کیهان لندن تنها رسانه‌ی ایرانی بود که همان روز به این ارتکاب پرداخت، به‌اندازه‌ای باورنکردنی و تصورناپذیر بود که گذشته از دروغ‌گویی و پنهان‌کاری مقامات رژیم تا چندین روز به‌اصطلاح تحلیلگران به همراه لابی‌گران حکومت مشغول توضیح و توجیه انواع دلایل این فاجعه بودند مگر آنچه واقعاً اتفاق افتاده بود!

بااین‌همه پرونده پرواز ۷۵۲ هنوز به نتیجه نرسیده. وقتی پرونده جنایتی که پای شهروندان و دولت چند کشور دیگر در میان است، چنین با عدم همکاری جمهوری اسلامی به بن‌بست می‌رسد، می‌توان دریافت که جنایات ضد بشری در خود ایران چگونه لاپوشانی می‌شود. از همین روست که ایران بعد از جمهوری اسلامی بی‌تردید سال‌ها مشغول بررسی پرونده‌های حقوق بشری قربانیان و بازماندگان آن‌ها، از سینما رکس آبادان تا آخرین جنایات قبل از به تاریخ سپردنش، خواهد بود.

حالا پس از دو سال که خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ برای پاسخگو کردن قاتلان عزیزان خویش تلاش می‌کنند، ناامید از همکاری دولت‌هایی که شهروندان خود را در این فاجعه ازدست‌داده‌اند، روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ اعلام کردند شکایت خود را علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دیوان کیفری بین‌المللی لاهه برده‌اند. اتهام؟ جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت که «حمله عمدی» به  هواپیمای اوکراینی مهم‌ترین مورد آن است.

الاهه بقراط
الاهه بقراط

تلاش خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ در خارج کشور هم‌زمان است با تلاش دیگری بازهم در خارج کشور؛ محاکمه و محکومیت حمید نوری از همدستان ابراهیم رئیسی معروف به «قاضی مرگ» و رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در کشتار ۶۷ در دادگاه استکهلم. اتهام؟ جنایت جنگی و قتل عمد!

سال‌ها پیش در همین روزها (۱۷ سپتامبر ۱۹۹۲) ترور میکونوس توسط فرستادگان رژیم اسلامی اتفاق افتاد که دادگاه آن نیز به محکومیت تروریست‌های جمهوری اسلامی انجامید. پیش و پس‌ازآن صدها قتل و ترور دولتی در داخل و خارج کشور روی‌داده و با اعتراضات سراسری، دامنه‌ی جنایات حکومت به خیابان‌ها و شلیک مستقیم به سر و قلب معترضان رسید.

در این میان، نمی‌توان به این مهم اشاره نکرد که پیش‌تر، در بهار سال ۲۰۱۲، شاهزاده رضا پهلوی بود که در سفری به برلین، اسناد و مدارک جنایت علیه بشریت توسط جمهوری اسلامی به رهبری علی خامنه‌ای را به نمایندگان پارلمان آلمان ارائه داد ولی همان زمان بجای پشتیبانی از سوی مدعیان مخالفت با جمهوری اسلامی با حملات مداوم روبرو شد!

درهرحال، دادخواهی اگرچه در خارج  کشور پیش می‌رود اما در ایران به نتیجه نهایی خواهد رسید.

کیهان لندن شماره ۳۷۹

 

پست‌های مرتبط

بیشترین خوشبختی‌ها برای بیشترین مردم

این سایت برای ارائه بهتر خدمات به کاربران خود ، از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish
قبول اطلاعات بیشتر